Jak działa kocioł na pellet?

by

Kocioł pelletowy, to urządzenie wytwarzające ciepło. Ogrzewamy nim dom i wodę użytkową. Od zwykłego kotła (pieca) różni się tym, że paliwo (opał) nie spala się na ruszcie wewnątrz kotła, tylko w palniku. Palnik pelletowy to urządzenie z małym paleniskiem i obudową. Palenisko znajduje się wewnątrz kotła. Obudowa skrywająca elementy palnika (zapalarka, wentylator, podajnik) jest na zewnątrz kotła. Obok kotła i palnika jest też przenośnik (podajnik) paliwa a także zbiornik paliwa. Klasyczne kotły zasypowe powoli przechodzą do historii za sprawą coraz bardziej wyśrubowanych norm ochrony środowiska. Kotły na pellet są obecnie najlepszym wyborem dla osób, które cenią sobie wygodę , a jednocześnie posiadają ograniczone środki finansowe. Pellet jako paliwo, jest tańszy niż gaz ziemny czy olej opałowy. Kocioł pelletowy przy zbliżonych kosztach wygrywa także z kotłami na ekogroszek. Wytwarza mniejszą ilość popiołu i łatwiej jest utrzymać czystości w kotłowni.

Pewnie każdy zadaje sobie pytanie: czym jest ten pellet?

Pellet (pellety, pelet, pelety, pellets) to nic innego jak sprasowane trociny. Są to granulki o średnicy najczęściej 6 i 8 milimetrów i długości od kilku milimetrów do kilku centymetrów.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów pelletu. Każdy producent kotła pelletowego zawsze podaje parametry pelletu takie jak gatunek, wartość opałowa, zawartość popiołu itp. Wiadomo, że im bardziej zbliżony jest jakościowo pellet do tego, który zaleca producent, tym dłużej nasz kocioł będzie działał bezawaryjnie. Starajmy się, podczas użytkowania kotła , dobierać jego rodzaj zgodnie z sugestiami producenta.

A jak działa kocioł?

Proces spalania pelletu zachodzi w palniku, to ważna część kotła pelletowego. Palenisko jest wyposażone w ruszt ze stali żaroodpornej i żarowytrzymałej. Zamontowana elektryczna zapalarka samoczynnie w sposób zaprogramowany rozpala ogień. Wewnątrz palnika znajduje się szereg urządzeń, które powodują, że procesy rozpalania, palenia, wygaszania, podawania paliwa i nadmuchu powietrza zachodzą automatycznie. Palnik pelletowy posiada też system zabezpieczeń przed pożarem.

Automatyka oznacza wygodę użytkowania. Wykonuje bowiem za nas większość czynności, które kiedyś musieliśmy robić sami lub dalej je wykonujemy używając przestarzałych rozwiązań. To automatyka odpowiada za podawanie paliwa do spalenia, dostarczanie powietrza, ale również włącza lub wyłącza kocioł, włącza pompy, rozpala ogień, kontroluje temperaturę, wygasza ogień, czyści palnik.

Kolejnym elementem kotła pelletowego, jest sterownik.

Sterownik, czuwa nad procesem spalania pelletów, utrzymaniem odpowiedniej temperatury, pracą innych urządzeń (pomp, mieszaczy itp.) Reguluje również ilość paliwa i powietrza w zależności od naszych potrzeb, bez naszego bezpośredniego udziału. Na wyświetlaczu sterownika, zobaczymy wszystkie ważne informacje dotyczące pracy naszego kotła.
Reasumując, podejmując decyzję o wyborze kotła, powinniśmy kierować się jego sprawnością, efektywnością energetyczną. Moc kotła powinna być dobrana do naszych potrzeb, Mając do wyboru kilka podobnych urządzeń , warto zwrócić uwagę na funkcje sterownika jak też bezobsługowość palnika. Jeśli pojawią się wątpliwości najlepiej zwrócić się do fachowca, który doradzi najlepszą opcję.

Kotły na pellet – Orzesze

Jednym z argumentów przemawiających za instalacją kotła na pellet jest jego łatwa obsługa. Dotyczy to zwłaszcza nowoczesnych urządzeń, których zautomatyzowane działanie wymaga jedynie od użytkownika raz na jakiś czas wyczyszczenia pieca…

Kotły na pellet – Żory

Każdy inwestor, podczas remontu lub budowy w pewnym momencie staje przed wyborem sposobu ogrzewania nieruchomości. Często wybór taki jest zdeterminowany czynnikami zewnętrznymi np. dostępem do sieci gazowej lub brakiem miejsca na montaż kotła…

Jak działa kocioł na pellet?

Kocioł pelletowy, to urządzenie wytwarzające ciepło. Ogrzewamy nim dom i wodę użytkową. Od zwykłego kotła (pieca) różni się tym, że paliwo (opał) nie spala się na ruszcie wewnątrz kotła, tylko w…

Kotły na pellet – Knurów

Rozważając modernizacje systemu grzewczego w domu jednorodzinnym, coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na ekonomię, ale również na kwestię ekologii. Dzisiaj, gdy zwraca się coraz większą uwagę na ekologię, piece węglowe ustępują stopniowo…